Děti a jóga

Jelikož jsem intenzivně praktikovala jógu už během svého prvního těhotenství, chtěla jsem také již krátce po porodu opět „naskočit“ do svojí praxe. Návrat k ní byl pomalý a postupný tak, jak mé tělo a miminko dovolily. Jóga spojuje tělo, mysl a duši. Po porodu mi pomohla vrátit se zpět do svého těla, resp. objevit své nové tělo, najít klid a rovnováhu v mysli i duši.

Po narození dítěte je pro maminky často obtížné najít si čas pro sebe a své potřeby. Hledala jsem tedy takovou lekci jógy, kde bych si mohla protáhnout a posílit svaly a zároveň ulevit bolavým zádům, zklidnit se a přitom jsem jako kojící matka potřebovala mít miminko u sebe. Bohužel před třemi lety jsem v mém okolí nenašla lekci, která by byla takto koncipovaná.

Krátce po narození mé druhé dcery jsem byla oslovena, zda bych nechtěla vézt právě takové lekce – lekce HRAVÉ JÓGOVÁNÍ PRO MAMINKY S MIMINKY ve věku od 2 měsíců do 1,5 roku.

A jak taková lekce vypadá? Začátek je věnován jednoduchému dechovému cvičení, kdy se maminky i miminka zklidní a naladí na společnou praxi.

Větší část lekce je určena maminkám: zaměřena je na zpevnění břišního svalstva po porodu, eliminaci bolestí zad (z neustálého zvedání a nošení dítěte), protažení a posílení celého těla, a celkovému uvolnění. S dětmi cvičíme jemně formou hry, motivujeme děti k pohybu pomocí básniček, písniček. Závěr je věnován společné relaxaci.

Průběh lekce se vždy přizpůsobuje momentálnímu rozpoložení a potřebám dětí a jejich věku.

Miminka se od brzkého věku učí socializovat ve skupince podobně starých dětí. Většinu času necháváme děti hrát si. Po lekci je prostor pro společné sdílení maminek.

Na lekci pro maminky s miminky navazuje FAMILY JÓGA.

Je určena maminkám na mateřské a jejich malým dětem (cca 1,5 – 5 let). Nenásilnou formou představíme dětem od nejútlejšího věku jógu v její celistvosti. Společně budeme cvičit, hrát si a učit děti spolupracovat v kolektivu. Naší snahou je ukázat dětem, že cvičení může být zábavné a stát se tak přirozenou součástí jejich života.

Průběh lekce se opět vždy přizpůsobuje potřebám, věku a rozpoložení dětí. Začátek lekce je věnován krátkému naladění se a zklidnění. Část lekce je věnována maminkám – protáhneme ramena, záda, zpevníme paže, střed těla, posílíme nohy a zádové svaly. Děti zapojujeme do cvičení jemně formou hry, motivujeme je pomocí básniček a písniček. Některé pozice cvičí děti s pomocí svých maminek, jiné praktikujeme společně v kroužku. Děti obvykle cvičení baví. Přirozeně napodobují svět okolo sebe už od narození. Tím, že jim jdeme příkladem, pěstujeme u nich lásku k pohybu.

Pravidelné cvičení (nejen dětí) přispívá ke zlepšení pohyblivosti, stability, výdrže a koncentrace. I když má jóga nezpochybnitelně pozitivní vliv na celkové zdraví, nikdy děti do cvičení nenutíme.

Závěr lekce je věnován společné krátké relaxaci a zpívání manter.

Protože praktikuji samozřejmě i doma, má starší dcera (nyní 4 roky) postupně začala cvičit se mnou. A už s námi cvičí i ta menší :) (2 roky). Tak si občas cvičíme a hrajeme si spolu. Vymýšlíme, jak by které zvíře mohlo vypadat, jak chodí apod.

Lekce DĚTSKÉ JÓGY (bez přítomnosti rodičů) je určena pro děti od 3 do 8 let. Věková hranice je pouze orientační, záleží na každém dítěti – děti musí fungovat v kolektivu samostatně a cvičení by je mělo bavit. Každou lekci lektor přizpůsobuje věku a možnostem dětí.

Na začátku lekce se vždy přivítáme, krátce promluvíme o tom, co děti zažily, co je u nich nového. Pak následuje „cvičení“ formou hry, motivuji děti příběhem. Střídáme dynamické aktivity s krátkými výdržemi v pozicích, zařazujeme také jednoduché dechové techniky a relaxaci. Často děti spoluvytvářejí lekci – vymýšlejí aktivity, zvířátka/ásany, pomáhají vytvářet příběh. Závěr je věnován zpívání mantry.

Děti se učí při společných aktivitách spolupracovat, poznávají své tělo a jeho možnosti. Cílem není perfektně zaujmout dané ásany, nýbrž přiblížit dětem jógu jako takovou. Děti se jednoduchou formou seznámí se základy jógové filozofie, naučí se krátké sestavy ásan, které pak mohou cvičit doma s rodiči.

Děti jsou našimi největšími učiteli.