Porodní příběhy

Ahoj Jani,

Tak já jsem včera v 7 ráno porodila o dva týdny dřív úžasnýho Olivera. Asi tě zajímá, jak proběhl porod :)) Všechno ti jdu popsat.
Předchozí dva týdny jsem měla nějakou virozu, které jsem se nemohla zbavit, totálně ucpaný nos, kašel, žádná energie..takže trénink dýchání byl jen když se mi náhodou povedlo trochu uvolnit nos :)) ale pořád jsem četla, poslouchala barevnou relaxaci a četla jsem i zkušenosti na fb skupině. Taky jsem masírovala hráz. Ve středu v noci mi překvapivě začala odkapávat plodova voda. Ráno už byl proud větší, ale žádné kontrakce. Byla jsem ve spojení s moji paní doktorkou z Motola, co mě měla rodit, která mi řekla ať zůstanu v klidu doma a uvidíme. Jenže jsme zjistili, že mi muj gynekolog neudělal test na streptokoka a v tom případě je potřeba jet už do porodnice pokud teče voda, aby se v případě pozitivního testu předešlo nákaze antibiotiky. Nadšená jsem z toho vůbec nebyla, ale bylo mi jasné, že porod je tu co nevidět a nechtěla jsem si ho kazit negacemi, prostě je to tak, jak je. Ondra, můj přítel mě odvezl do porodnice a jelikož máme už 3letou holčičku, jel pořešit hlídání, s tím že bude na tel. a přijede až k porodu. Přišlo mi zbytečné, aby tam dlouhé hodiny čekal. Mě mezitím praskla voda už úplně. Ubytovali mě na volném pokoji a čekalo se. To už bylo odpoledne a já jsem myslela na to, ze budu potřebovat sílu a mám čas se na to připravit. Snažila jsem se nevnímat, že nejsem doma. Četla jsem si, hodně jedla a taky spala. Po půlnoci začali první vlny po 20ti minutách. Porodní  asistentka mě nechala v klidu postupovat si, jak jsem chtěla, jen chodila kontrolovat miminko přenosným monitorem. Vlny jsem v klidu prodýchávala a představovala si květinu, co roste nahoru a kolem ní stoupající bubliny. Mezi vlnami jsem si v hlavě přehrávala a představovala barevnou relaxaci, protože už jsem ji znala skoro zpaměti :) Intervaly mezi vlnami se začaly během noci zkracovat a vlny zintenzivňovat. Dařilo se mi mezi nimi odpočívat a během vln jsem pomalu chodila a prodýchavala je. Porodní asistentky byly milé a nikdo nezasahoval, jen kontrolovali miminko a asi 2x jak postupuje otevírání cest. Nesetkala jsem se s jedinou negativni reakcí, naopak. Celou dobu mi bylo fajn. Kolem 6té hodiny začaly najednou vlny sílit a intervaly se zkrátily na 5min, otevřela jsem se na
6cm. Přesunuli mě na porodní pokoj, kde jsem ale opět byla jen v klidu sama a pokračovala jako doteď. Přišlo mi to úplně úžasný! Podpora v největší pražské nemocnici :) To už byl na cestě i Ondra, jenže se maličko zdržel doma, protože se probudila naše malá a musel ji uklidnit. Mysleli jsme že máme ještě čas, ale najednou se vlny proměnili v silný tlak a já zjistila, že rodím. Jen v tuhle chvíli jsem se s doktorkou a porodní asistentkou přesunula na porodní lůžko, kde jsem prakticky v sedě stihla jen párkrát dýchání dolů a během jedné vlny byl Oliver venku. Nechali jsme dotepat pupečnik a následoval 2h bonding, během kterého jen na chvilicku zkontroloval pediatr Olivera. Všechno proběhlo naprosto v klidu a Oliver se od začátku tváři spokojeně :) Celý porod jsem neměla pocit, ze by šlo o bolest a i teď se cítím výborně, mohla bych jit domů :) Co se týče nástřihu, tak i přesto, že jsem masírovala jen krátce, nástřih nebyl nutný a já mám jen lehce natrženo, takže mi udělali 3 stehy. Normálně chodím i sedím :)

Takže u mě takhle krásně proběhl porod, lip než jsem vůbec čekala..ikdyž
Ondra přišel těsně po všem :) Ani mi nevadilo, že přímo u porodu Ondra nebyl. Celou dobu jsem byla ve své bublině a prožívala si průběh v klidu sama se sebou. Nakonec tu euforii, která nastane hned po narozeni zažil a tak ho to úplně neminulo. Bylo i strašně příjemné pozorovat, jak i to okolí má radost, myslím tím porodní asistentky a moji doktorku, že to probíhá přirozeně bez zásahů.

Jani ještě jednou moc děkuji za skvělý kurz, přípravu všechny tipy a rady.

Vlaďka


Ahoj,

Dávám zprávu, že v "party prime time" čase v sobotu 2:15 v noci, se nam narodil syn Benjamin - 3910 g, 53 cm a obvod hlavy 35,5 cm:) porod byl zajimavy zazitek:) ale jsme zdraví, šťastní a dobře rozjetou party si užíváme:) už jsme doma:)....

Co mohu řict - průběh porodu byl úplně jiný než jsem čekala...Totiž praskla mi plodová voda, takže jsem se rozhodla jet do porodnice... No...vzhledem k nulovým kontrakcím a obsazenosti sálu, Toma poslali domů a mě šoupli na pokoj na gynekologii, kde jsme čekaly 4 :) tam jsem strávila 24 hodin :) s různou intenzitou a frekvencí přípravných kontrakcí každých cca 5 minut. Pak přisly vypuzovací kontrakce, zavolala jsem Tomovi, ať jede a za 2h 15 min byl Ben na světě:)

Techniky hypnoporodu jsem používala hlavně sama při těch přípravách - dýchání a relaxace, super. Tom přijel a byla jsem už hodně ve svým světě, ale pomohl mi jako support při konecný fázi... Hodně mi pomohlo na porodním sále prodýchávání dolů.

Jsem ráda, že to šlo přirozeně a mohla jsem si dopřát 2 hodiny po porodu s Benjamínem, hned se přisál a vůbec to bylo nepopsatelný....

Díky

Markéta


Ahoj Jani,

Omlouvám se, že píšu tak pozdě. Pořád se nemůžu nabažit nového člena rodiny a ne a ne si najít čas odepsat :)

Co se týče porodu, úplně hladký a jednoduchý nebyl. Hypnoporodní techniky mi pomohly, hlavně tedy v první době porodní, kdy jsem poslouchala relaxace, vizualizovala jsem si a prodýchávala kontrakce. Pomalu se mi zkracoval čípek a proto jsme po hodinách souhlasili s oxytocinem i epiduralem, hold všechno naopak než jsem si přála a plánovala. Po 20 hodinách se malá narodila spontálně, s dvouhodinovým bondingem.

Byl to posilující zážitek pro nás oba. Hlavně jsem věřila, že se můžu spolehnout na své tělo. Doktoři mi hrozili císařem, protože malá ještě k tomu nebyla sestoupená do porodních cest, ale já jsem si stála za svým, že jen potřebujeme čas a že ji zvládnu porodit.


Za kurz hypnoporodu jsme oba vděční, protože mi i přes původně nechtěný průběh umožňuje vidět porod jako krásnou zkušenost pro příchod miminka. I během těhotenství jsme pravidelně procvičovali techniky a možná díky tomu máme klidnou a šťastnou holčičku.


Těšíme se na lekci jógy, snad brzy!:)
Nela